Nie będziemy mieli śląskiego „Kopernika”

Pod takim tytułem w katowickiej G. Wyborczej (28.12.2016) opublikowany został wywiad z Janem Kubecem, projektantem warszawskiego „Kopernika”. Polecam ten wywiad zainteresowanym rozwojem województwa i naszej Metropolii, a szczególnie władzom woj Śląskiego, Prezydentowi Katowic, Chorzowa oraz Rektorowi Uniwersytetu Śląskiego i społeczności nauczycielskiej. Słowa J. Kubeca, wykładowcy na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej są oskarżeniem całej naszej śląskiej „kasty” politycznej. J. Kubec w wywiadzie mówi: „Centrum Nauki jest projektem cywilizacyjnym, wiąże się z podniesieniem poziomu życia i wykształcenia społeczeństwa”. Powstaje pytanie: Czy stać nas na niewybudowanie takiego CENTRUM ???

Pierwsze centrum nauki powstało w 1969 r. w San Francisco. Jego pomysłodawcą był profesor fizyki Frank Oppenheimer. Miejsce, w którym każdy może sam eksperymentować, okazało się strzałem w „10”. Nic dziwnego, że pomysł znalazł mnóstwo naśladowców. Obecnie na świecie działa 2426 instytucji tego typu. W Europie centrów nauki jest 370. W Polsce działa bądź jest w stadium przygotowań 10 placówek tego typu. Misją takiego Centrum jest podsycanie ciekawości, wspieranie edukacji, pomoc w zrozumieniu nauki, udostępnianie wiedzy społeczności regionu w tym głownie ludziom młodym.

Najbardziej znane w Polsce takie właśnie Centrum kosztem 350 mln zł powstało w Warszawie i w ciągu pierwszego roku działalności odwiedziło je 1 milion osób (bilet normalny kosztuje 25 zł). Centrum to jest oblegane i bardzo trudno dostać bilet, co świadczy o celowości funkcjonowania. Kolejne, będące dla nas wzorem do naśladowania jest Gdyńskie Centrum Nauki Experyment, działający w ramach Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego. Ta inwestycja, o powierzchni 3,5 tys. m kw. ma być wyjątkowym miejscem w regionie i swoją nowoczesnością dorównać europejskim i światowym centrom nauki. Jest tu do dyspozycji prawie 150 interaktywnych stanowisk do przeprowadzania samodzielnych doświadczeń. Są to swoiste interaktywne laboratoria dla małych i dużych odkrywców, w których można namacalnie poznawać prawa fizyki i przyrody. Główną ideą Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni jest nauczanie poprzez zabawę. To jest miejsce, które wyzwala kreatywność, pobudza ciekawość świata i głód wiedzy – nie tylko u najmłodszych!

Kolejną bardzo ważną informacją dla nas jest to, że dla Krakowa małopolski Urząd Marszałkowski przygotowuje koncepcję Centrum Nauki, która określi, jakie atrakcje tam się znajdą i jak dużego potrzeba dla nich budynku. Później ogłosi międzynarodowy konkurs architektoniczny na projekt. Zamierza go wybudować najpóźniej do roku 2020. Komisja Europejska już zaakceptowała inwestycję i jej dofinansowanie. Koszt szacuje się na 220 mln zł, ale będzie zależny od ostatecznego projektu i koncepcji. Inwestycja będzie finansowana ze środków pochodzących z Unii Europejskiej oraz ze środków Województwa Małopolskiego i budżetu państwa. Krakowskie Centrum Nauki zostało wpisane do Małopolskiego Planu Inwestycyjnego oraz Wieloletniej Prognozy Finansowej Województwa.

Przytaczając przykłady działań w zakresie tworzenia Centrów Nauki w naszym kraju chciałbym zaapelować do naukowców (Uniwersytet Śląski , Politechnika Śląska), do polityków (marszałek województwa Wojciech Saługa i Prezydent Katowic Marcin Krupa) o wspólne stanowisko w tej sprawie. I o odpowiedź : CZY STAĆ NAS NA NIEWYBUDOWANIE ŚLĄSKIEGO CENTRUM NAUKI „KOPERNIK” ???

Comments are closed.