Zdziwienie: Marszałek województwa się dziwi, że w Chorzowie nie ma już kina „Panorama”

W „Dzienniku Zachodnim” z dnia 18 września marszałek Bogusław Śmigielski(PO), dowiadując się o likwidacji kina „Panorama”, oświadcza: „zaskoczyła mnie ta informacja”.

W Zdziwieniu pt. „JAK PRZEKRĘCONO KINO PANORAMA”  z dnia 13.01.2009 r. ,opisałem niejasne okoliczności prywatyzacji kina Panorama przeprowadzonej przez Urząd Marszałkowski. W swym komentarzu napisałem, że (cyt.) „podmiot prywatny może zmienić funkcję kina na handlową lub hotelową.” Ledwie kilka miesięcy od podpisania transakcji sprzedaży kina, doszło do najgorszego, właściciele kina, a mianowicie sieć Helios, sprzedali kino Panorama firmie deweloperskiej. Tym samym Chorzów dołączył do miast bez kina!

Taki scenariusz mógł przewidzieć każdy w miarę rozumny człowiek. Niestety takich ludzi zabrakło w Urzędzie Marszałkowskim. Takim nierozumnym człowiekiem okazał się Marszałek Śmigielski, takim nierozumnym człowiekiem okazał się też chorzowski radny Marcin Michalik – dyrektor gabinetu marszałka, który brał udział w podejmowaniu decyzji o sprzedaży, takim człowiekiem z pewnością jest pani Cecylia Gasz-Płońska – dyrektor Instytucji samorządowej „SILESIA-FILM”.

Jak to się stało, że Marszałek bez „zmrużenia oka” unieważniał niekorzystne dla siebie i Platformy Obywatelskiej konkursy (np. na dyrektora Wojewódzkiego Urzędu Pracy), a w tym przypadku był tak zdeterminowany by zlikwidować tak potrzebną placówkę kultury w Chorzowie? Przecież miasto Chorzów deklarowało utrzymanie deficytowego kina. Stała się rzecz niepojęta – to samorządowcy wojewódzcy zgotowali nam ten los. I teraz można tylko snuć przypuszczenia, że być może Marszalkowi los kina w Chorzowie leżał gdzieś daleko…, bo mieszka w Zagłębiu. Podobnie zresztą jak radnemu Marcinowi Michalikowi (PO), gdyż  „ptaszki” śpiewają, że jest on coraz bardziej związany  z Zagłębiem i coraz mniej z Chorzowem. Kto to wie?

Analizując pod kątem historycznym los ważnych dla Chorzowa obiektów to twierdzę, że likwidacja kina PANORAMA mieści się doskonale w szeregu tak tragicznych dla miasta decyzji jak:

  • celowe zniszczenie chorzowskiej hali targowej
  • celowe zniszczenie architektury dworca kolejowego Chorzów-Miasto
  • przeprowadzenie estakady przez serce miasta – Rynek chorzowski

Alarmuję i pytam: ile jeszcze musi wycierpieć nasze miasto?

Comments are closed.